Starzejące się społeczeństwo nie chce się odmłodzić

Model 2+1 powoli znika z horyzontu. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają opcję 2+0. Starzejące się społeczeństwo to normalność w dzisiejszych czasach. Jednak jest ktoś, kto ma plan zmian.

Starzejące się społeczeństwo nie chce się odmłodzić
Kiedy tak naprawdę zaczyna się "starość"?

Nie od dziś wiadomo, że żyjemy w czasach, w których starzejące się społeczeństwo jest swego rodzaju normalnością. W zachodnich krajach wiele osób świadomie wybiera życie bez planów powiększenia rodziny. Młodzi ludzie żyją w szczęśliwych związkach, skupiają się na karierze i niechętnie poruszają temat dzieci, który po pewnym czasie znika z rozmów.

W Polsce coraz częściej można znaleźć podobne pary, chociaż w naszym kraju ich decyzja nadal spotyka się z brakiem zrozumienia społecznego. Raz na jakiś czas do mediów i polityki wraca temat konieczności uatrakcyjnienia statusu rodzica, aby więcej młodych ludzi decydowało się na dzieci. Ostatnim ambasadorem zwiększenia ilości polskich pociech stał się prezes PIS, Jarosław Kaczyński, który podczas debaty „Teraz Rodzina” stwierdził, iż Polska nie ma planu na rozwój społeczeństwa a te bez znacznego wzrostu liczby urodzeń może przestać istnieć. 

Kaczyński podkreślił, iż Polacy widzą posiadanie dzieci w negatywnych barwach. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zła sytuacja materialna młodych osób, które bez pracy, mieszkania czy pomocy ze strony rządu, nie wyobrażają sobie utrzymania dodatkowego członka rodziny. Dodatkowo, nasze społeczeństwo nie zachęca do posiadania dużej gromadki pociech z przyczyn kulturowych, ponieważ kojarzy się z problemami finansowymi. Prezes PIS przedstawił listę przygotowanych postulatów, które powinny zostać wprowadzone w życie, celem zachęcenia rodzin do powiększania. Wśród propozycji znalazły się ulgi podatkowe, stypendium demograficzne czy bony rodzinne. 

Założenie całkiem słuszne, ponieważ starzejące się społeczeństwo może mieć problemy z patrzeniem w daleką przyszłość. Czy jednak program poprawy aktualnej sytuacji, przygotowany przez osobę bezdzietną, ma szansę powodzenia? Średnia długość życia stopniowo się wydłuża, co może być jedną z przyczyn odkładania w czasie decyzji o założeniu rodziny, po osiągnięciu dojrzałości psychicznej i stabilności finansowej. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie