Stres w pracy groźniejszy niż wypadek

Chociaż liczba wypadków w miejscach pracy stale się zmniejsza, wielu pracowników otrzymuje zwolnienia lekarskie. Dlaczego?

Stres w pracy groźniejszy niż wypadek
Zestresowani pracownicy w wielu zakładach w Polsce

Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy skłoniły polskie ośrodki badań opinii publicznej i agencje statystyczne do opublikowania danych o polskich pracownikach.

Ze statystyk wynika, że w zlokalizowanych na terenie kraju zakładach pracy zdecydowanie spada liczba wypadków przy pracy, w tym również tych śmiertelnych. Nie oznacza to jednak, że lekarze wystawiają mniej zwolnień.

Ponad połowa obecnie wypisywanych zwolnień lekarskich za przyczynę niezdolności do pracy podaje stres. Zagrożenia psychospołeczne okazują się dziś groźniejsze od tych mogących spowodować fizyczne uszczerbki na zdrowiu czy życiu pracownika.

Odczuwany przez zatrudnionych stres związany jest głównie z presją związaną w wygórowanymi wymaganiami stawianymi pracownikom przez współczesny rynek pracy. Główny Inspektor Pracy wymienia wysoką konkurencję, długie godziny spędzane w miejscu pracy oraz globalizm środowiska pracy utrudniający wyznaczanie granic między życiem prywatnym i zawodowym wśród głównych przyczyn potęgujących odczuwany przez pracowników stres.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie