Studia za granicą, czyli edukacyjne decyzje młodych Polaków

Studia za granicą to kusząca perspektywa dla coraz większej liczby Polaków. Edukacja poza granicami naszego kraju, często na prestiżowych uczelniach, to atrakcyjna możliwość rozwoju i swego rodzaju furtka do rozpoczęcia kariery.

Studia za granicą, czyli edukacyjne decyzje młodych Polaków
Trendy w edukacji wyższej

Aktualnie możemy obserwować w Polsce ciekawe zjawisko związane z edukacją wyższą. W tym roku liczba studentów spadła o ponad 20 tysięcy. Młodzi ludzie coraz częściej nie decydują się na studia i wybierają kształcenie zawodowe, sugerując się przekonaniem, że w ten sposób znajdą łatwiej zatrudnienie. Jednocześnie na przestrzeni kilku lat studia za granicą stały się bardzo popularne.

Liczba polskich studentów, którzy uczą się na zagranicznych uniwersytetach  wzrosła o jedną piątą.

Gdzie wyjeżdżają Polacy na studia?

1. Pierwsze miejsce to zdecydowanie Wielka Brytania – co trzeci z wyjeżdżających Polaków wybiera ten kierunek.

2. Drugie miejsce to Niemcy i Francja.

3. Stany Zjednoczone w dalszym ciągu przyciągają najlepszych absolwentów.

4. Kierunkiem, który ostatnio zdobywa popularność jest Dania, w której studiuje się za darmo i mimo, że poziom życia jest drogi, zajmuje wysokie miejsce w najalepszych rankingach.

Skąd decyzja o wyjeździe?

Polacy wybierają studia za granica, ponieważ według nich uczelnie kładą większyz nacisk na edukację praktyczną. Poza tym studenci twierdzą, że łatwiej im będzie znaleźć dobrze płatną pracę po ukończeniu edukacji.

Jakie kierunki wybieramy?

Jak pokazuje badanie Polish Economic Forum 2015 (przygotowane przez London School of Economics), najwięcej osób decyduje się na studia biznesowe. Tutaj sukcesem okazuje się konsulting oraz biznes międzynarodowy.

Drugie miejsce zajmują Finanse, na które decyduje się 49% studentów. Informatykę w dalszym ciągu wybiera 38%. W dalszej kolejności: polityka, handel i media.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie