Niespójny system przepisów podatkowych bolączką Polaków

Rosnąca liczba interpretacji podatkowych utrudnia rozumienie przepisów, podkreślając ich nieprecyzyjność i brak dostosowania do realiów. 

Niespójny system przepisów podatkowych bolączką Polaków
Podatki nie należą do łatwych kwestii

Ministerstwo Finansów publikuje każdego roku średnio 240 tysięcy stron maszynopisu zawierających indywidualne interpretacje podatkowe.  Firma doradcza Grant Thornton wskazuje w swoim raporcie o polskim systemie podatkowym na brak przejrzystości przepisów, ich niespójność oraz nieadekwatność.

Eksperci z Grant Thornton podkreślają, że nieprecyzyjność podatkowych reguł wpływa na to, iż resort finansów musi odpowiadać rocznie na kilkanaście tysięcy zapytań dotyczących zapisów prawnych.

Największe problemy interpretacyjne sprawiają podatnikom przepisy dotyczące VAT oraz podatku dochodowego. Wynika to, zdaniem specjalistów, ze złożoności systemu legislacyjnego oraz reguł nieprzystających do rzeczywistości biznesowej.

Eksperci zaznaczają też, że ogromna liczba indywidualnych interpretacji podatkowych, rozpatrzonych na niekorzyść rządu powoduje, że do resortu wpływają dziesiątki wniosków o ocenę w oparciu o tę samą wykładnię, co z kolei sztucznie zawyża wskaźnik wątpliwych kwestii rozstrzygniętych na korzyść podatnika.

Słowa specjalistów zdaje się potwierdzać rosnący odsetek interpretacji podatkowych zaskarżanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Już w co trzecim przypadku przekonani o swoich racjach podatnicy domagają się ich uznania na drodze postępowania sądowego. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie