Ukraińcy szukają legalnego zatrudnienia w Polsce

Statystyki wskazują, że Ukraińcy coraz częściej decydują o emigracji do Polski nie tylko z powodów materialnych, ale również ze względu na swoje bezpieczeństwo. 

Ukraińcy szukają legalnego zatrudnienia w Polsce
Sąsiedzki napływ zarobkowy

Ostatnie wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada sprawiły, że w trosce o bezpieczeństwo swoje i bliskich Ukraińcy coraz częściej decydują się opuścić rodzinne strony i emigrować do Polski

W mijającym roku legalne zatrudnienie starało się znaleźć w naszym kraju o ponad 155 tysięcy Ukraińców więcej niż w 2013 roku. Ukraińcy przyznają, że wieloma z nich powodują również względy materialne, podkreślają bowiem, że w Polsce mogą zarobić więcej niż u siebie. 

Prawie 80% Ukraińców, którzy podjęli pracę w Polsce deklaruje, że chciałoby pozostać w naszym kraju na zawsze, o pełnym przekonaniu do tej decyzji zapewnia prawie 40% z nich. Wśród rodaków narastają nastomiast obawy – w sytuacji, gdy prawie 2 miliony Polaków nie mają zatrudnienia napływ sąsiadów zza wschodniej granicy powoduje lęk o utratę miejsc pracy na rzecz Ukraińców

Specjaliści uspokajają, że nie mamy powodów do niepokoju – Ukraińcy wypełniają jedynie zatrudnieniowe luki w sytuacji, gdy Polacy nie chcą pracować za minimalne stawki godzinowe lub nie posiadają odpowiednich kwalifikacji. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie