„Umowa antysmogowa” podpisana!

Jak oficjalnie potwierdziło biuro prasowe prezydenta RP, „umowa antysmogowa” została podpisana przez Andrzeja Dudę.

„Umowa antysmogowa” podpisana!
Prezydent podpisuje „umowę antysmogową”.

Umowa ma na celu poprawę jakości powietrza oraz ochronę przed hałasem dzięki zastosowaniu prawnych rozwiązań już na poziomie lokalnym. Mowa o pewnych normach technicznych, emisyjnych i jakościowych dla instalacji spalania paliw. Jak poinformowano na stronie internetowej prezydenta, podpisana w dniu 6 października umowa da szansę na rozwój górnictwa i nowoczesnych technologii.

Skąd kontrowersje związane z ustawą?

Tłem dyskusji stał się Kraków i data 25 września, kiedy to Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę wobec wyroku, który uchylił „uchwałę antysmogową” Sejmiku Województwa Małopolskiego. Chodziło o całkowite zakazanie palenia węglem w Krakowie od 2018 roku. Stolica Małopolski jak wiadomo jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Krakowskie powietrze zajmuje nawet jedno z najwyższych pozycji w zestawieniu miast europejskich, gdzie spotkać można smog.

Umowa sprawi, że nareszcie możliwa stanie się walka z procederem palenia śmieci w domowych piecach grzewczych. Według opinii szefa Instytutu Ekonomii Środowiska, Polska jest siną, purpurową plamą na mapie Europy.  Pamiętajmy o tym, że wysoki poziom zanieczyszczeń jest według lekarzy i epidemiologów przyczyną wielu powaznych chorób oraz źle wpływa na rozwój dzieci.

Poniżej treść komunikatu Kancelarii Prezydenta:

Kancelaria Prezydenta RP informuje, że Prezydent RP Andrzej Duda w dniu 6 października podjął decyzję o podpisaniu ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. „ustawy antysmogowej”. Ustawa ta umożliwi m.in. na zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych narzędzi poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Podpisana ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie. Ustawa antysmogowa przed podpisaniem była przedmiotem szerokich konsultacji społecznych w ramach działalności Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich.

Źródło: www.prezydent.pl

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie