UOKiK zlikwiduje zapisy naruszające interesy klientów

Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów ma zapobiec wprowadzaniem do umów zapisów naruszających interesy klientów. 

UOKiK zlikwiduje zapisy naruszające interesy klientów
Niedozwolone klauzule ponownie pod lupą UOKiK

UOKiK we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Finansów przygotowuje nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Głównym założeniem nowelizacji będzie zapobieganie stosowaniu niedozwolonych klauzul naruszających interesy klientów, na przykład tych zamieszczanych przez banki w umowach o kredyt hipoteczny. 

Nowe przepisy mają wskazywać na Prezesa UOKiK jako podmiot odpowiedzialny za stwierdzenie abuzywnego charakteru klauzuli. Do tej pory zakazywaniem stosowania naruszających interesy klientów zapisów zajmował się Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotychczas sprawdzane i rozpatrywane były nie konkretne przypadki umów podpisanych przez klientów, a jedynie ich ogólnodostępne wzory. 

Prezes UOKiK, w przeciwieństwie do sądu, będzie mógł przyjąć od przedsiębiorcy deklarującego zmianę niedozwolonego zapisu na inny zobowiązanie do aneksowania wszystkich zawartych wcześniej umów. 

UOKiK chce też oddelegować do zebrania dowodów w sprawie nieprawidłowej sprzedaży czy oferowania produktu konsumentom tzw. tajemniczego klienta. 

O podobnych działaniach KNF pisaliśmy już wcześniej: Produkty finansowe do poprawy - dla dobra klientów

Dodatkowo przypominamy: Kto pomoże Ci rozwiązać spór z bankiem?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie