Upadłość konsumencka po nowemu pomogła zadłużonym

Wprowadzona w nowym roku aktualizacja przepisów o upadłości konsumenckiej przyczyniła się do zwiększenia liczby rozpatrywanych na korzyść dłużników wniosków. 

Upadłość konsumencka po nowemu pomogła zadłużonym
Nowe przepisy pomagają Polaków z problemami finansowymi

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wprowadzone z początkiem roku zmiany w przepisach dotyczących upadłości konsumenckiej przyczyniły się do uproszczenia procedur. Tym samym ułatwiły wielu potrzebującym potwierdzenie ich niewypłacalności wobec wierzycieli.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nastąpiło w prawie połowie przypadków rozpatrywanych po wejściu w życie nowych przepisów. Należy jednak zaznaczyć, że wiele osób dopiero teraz zaczyna rozumieć, że ogłoszenie upadłości nie jest zwykłym postępowaniem mającym na celu umorzenie zobowiązań.

Przypomnijmy, iż upadłość konsumencka wiąże się z likwidacją całego majątku dłużnika. Nowe przepisy mają przynieść ulgę najbiedniejszym zadłużonym, których nie narażają na straty materialne.

Wprowadzone niedawno zmiany zakładają między innymi, że w wyjątkowych sytuacjach upadłość ogłosić można nawet w przypadku osób, które spóźniły się ze złożeniem wniosku o stwierdzenie bankructwa. W takich sytuacjach osoby, którym tragiczne okoliczności uniemożliwiły spłatę długów, nowe przepisy dają możliwość umorzenia zobowiązań bez przygotowanego planu spłaty i konieczności wywiązania się z niego. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie