Zamieszanie wokół ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych

Restrukturyzacja kredytów walutowych w rękach Senatu. Decyzja o nowelizacji ustawy nadal niepewna.

Zamieszanie wokół ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych
Przyszłość kredytów walutowych nadal niepewna

Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie, którego celem jest ustalenie nowego kształtu ustawy o restrukturyzacji kredytów walutowych. Nowela, według wstępnych ustaleń Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, będzie zakładać, między innymi, powrót do zapisu o równym podziale kosztów przewalutowania kredytów.

Chociaż ustawa nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, zagraniczne banki już grożą polskim władzom, że przyjęcie nowelizacji w jej obecnej formie wywoła falę protestów. Millennium BCP, BGŻ BNP Paribas czy Commerzbank zapowiadają, że akceptacja nowych warunków ustawy o restrukturyzacji kredytów spowoduje lawinę wniosków o odszkodowania z tytułu poniesionych przez banki strat.

Przyjęcie przez Senat ustawy zakładającej umorzenie przez banki 90% kosztów przewalutowania zaciągniętych kredytów oznaczałoby ogromne obciążenie dla sektora bankowego – zagraniczni właściciele instytucji finansowych nawołują więc do ponownego rozpatrzenia nowelizacji, podkreślając, że jej obecny kształt wpłynie na destabilizacją polskiego sektora bankowego oraz naruszy zobowiązania Polski względem zagranicznych kontrahentów.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie