W nowym roku Litwini zapłacą w euro

Litwini wchodzą do strefy euro. Obawiając się wzrostu cen, jeszcze przed końcem roku kupują więcej niż dotychczas.

W nowym roku Litwini zapłacą w euro
Kolejny kraj z europejską walutą

Wraz z początkiem nowego roku Litwini wchodzą do strefy euro. Pomimo zapewnień premiera Algirdasa Butkevicziusa o świetnym przygotowaniu kraju na zmianę obowiązującej waluty, Litwini w okresie świątecznym i przednoworocznym wydali więcej niż w poprzednich latach, chcąc pozbyć się mającego wyjść z obiegu lita.

 

Mieszkańcy Litwy, obawiając się gwałtownego wzrostu cen, inwestują przede wszystkim w dobra luksusowe oraz spożywcze z długim terminem ważności, takie jak olej czy cukier. 

 

Litwini wpłacają też na potęgę wszystkie zgromadzone pieniądze na konta bankowe, które gwarantują automatyczne przewalutowanie na euro w momencie jego oficjalnego wejścia w obieg. Nie udało się też uniknąć nieuczciwych praktyk handlowych, a sprzedawcy, pomimo groźby kar za niezgodne z prawem zawyżanie cen, już w lipcu kończącego się właśnie roku zaczęli „przyzwyczajać” klientów do droższych niż dotychczas zakupów. 

 

Zgodnie z zapowiedziami jeszcze do 15 stycznia Litwini mają prawo płacić w obu walutach. Niektórzy sprzedawcy odmawiają jednak handlu w pierwszych dwóch tygodniach nowego roku, aby uniknąć nieporozumień przy rozliczaniu walut. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie