Więcej dni pracy w tygodniu?

Posłowie Platformy Obywatelskiej chcą zmian w Kodeksie Pracy. Czy pomysł ma szansę wejść w życie?

Więcej dni pracy w tygodniu?
Będziemy pracować 6 dni w tygodniu?
  • Kodeks Pracy
  • wynagrodzenie brutto

Platforma Obywatelska zaproponowała wprowadzenie zmian w Kodeksie Pracy. Choć posłowie zarzekają się, że chodzi wyłącznie o uelastycznienie przepisów poprzez wprowadzenie regulacji o możliwości zapłaty pracownikowi za kolejny dzień pracy w momencie, gdy firmie trudno będzie wygospodarować wolny dzień dla zatrudnionego, eksperci obawiają się, że nowy pomysł mógłby prowadzić do wielu nadużyć ze strony pracodawcy.

 

Przypomnijmy, iż obecnie Kodeks Pracy zakłada, że jeśli zatrudniony pracuje w sobotę lub jedno ze świąt ustawowo wolnych wypada w weekend, to pracownikowi przysługuje ustawowy dzień wolny na odpoczynek.

 

Zdaniem specjalistów mogłoby dochodzić do sytuacji, w której to firma narzuca zatrudnionym dłuższy czas pracy, nie zważając na ich opinię. Co więcej, zastrzeżenia wzbudza fakt, iż propozycja zmian w Kodeksie Pracy doprowadzić może do obniżenia realnej płacy godzinowej, bo chociaż pracować będziemy o jeden lub dwa dni w miesiącu dłużej, miesięczne wynagrodzenie brutto nie ulegnie zmianie. 

 

Wziąwszy pod uwagę, że już teraz Polacy pracują więcej niż przeciętny Europejczyk, a i tak zarabiają mniej, nic dziwnego, że pomysł Platformy Obywatelskiej spotkał się z falą krytyki. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie