Wielki powrót Religi!

Podatek Religi wraca - prawdopodobnie. Według ostatnich doniesień, rząd PIS pracuje nad nową ustawą, która część składek OC przekaże na pomoc poszkodowanym w wypadkach.

Wielki powrót Religi!
Idą zmiany w ubezpieczeniach OC?

Ministerstwo Zdrowia podjęło pierwsze kroki mające na celu przywrócenie podatku Religi. Podatek funkcjonował już w czasach sprawowania rządów przez Prawo i Sprawiedliwość w latach 2007-2008. Został zniesiony po objęciu tek ministrów przez członków Platformy Obywatelskiej i jej koalicjanta, którzy ocenili dodatkową opłatę jako niezgodną z konstytucją w związku niejasnymi zasadami określania ofiary wypadków.

Zawdzięczający swoją powszechnie używaną nazwę ówczesnemu Ministrowi Zdrowia profesorowi Zbigniewowi Relidze, podatek zakładał pokrywanie start zdrowotnych związanych z leczeniem i rehabilitacją ofiar wypadków z polisy OC kierowców.

W okresie obowiązywania podatku Religi w latach 2007-2008 towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązane były do odprowadzania 12% z opłacanych przez kierowców składek OC na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Gromadzone w NFZ środki były bezzwłocznie wykorzystywane na pokrycie kosztów operacji, leczenia bądź rehabilitacji poszkodowanych w wypadkach drogowych osób.

Nowa odsłona podatku Religi ma bezpośrednio zasilać szpitalne oddziały ratunkowe, gdzie najczęściej trafiają ofiary wypadków komunikacyjnych. W celu uniknięcia problemów sprzed 8 lat z rozliczeniami odprowadzanych pieniędzy, nowa ustawa zdefiniuje stały ryczałt, którym zasilane będą SORy. Nieznana jest jednak jego stawka, która ma zostać ustalona po konsultacjach z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Chociaż odświeżenie podatku Religi może wpłynąć na wysokość składek na obowiązkowe ubezpieczenie, zapobiegnie też rozmyciu odpowiedzialności sprawcy wypadku za leczenie i rehabilitację ofiar wypadków – uważają specjaliści.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie