Wybory samorządowe 2014

Wybory w 2014 roku to kolejna ważna decyzja, którą musieli podjąć Polacy. Wybrane samorządy będą odpowiadać za najbliższe nam decyzje. Kto zwyciężył?

Wybory samorządowe 2014
Kto zwycięzcą a kto przegranym?

W niedzielę 16 listopada w całej Polsce odbyły się wybory samorządowe. Według danych sądażowych, frekwencja wyniosła 46,4%. Wybory samorządowe wygrała Prawo i Sprawiedliwość z 31,5% głosów, na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska - 27,3% a trzecie miejsce wywałczyło Polskie Stronnictwo Ludowe z 17% poparciem.

 

Biorąc pod uwagę zwycięstwa regionalne, największym partiom politycznym, PiS i PO, udało się osiągnąć zwycięstwo w 8 województwach - PiS zwyciężyło w części południowo wschodniej, natomiast PO wygrało w regionach północno-zachodnich. 

 

Znamy również zwycięzców wyborów prezydenckich w największych polskich miastach oraz nazwiska tych, którzy przeszli do drugiej tury i nadal biorą udział w wyścigu wyborczym. Nadal nie znamy prezydentów między innymi Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia czy Krakowa. Głosowanie w drugiej turze zaplanowane jest na 30 listopada.

 

Niestety listopadowe wybory samorządowe okazały się falstartem nowego systemu informatycznego, przygotowanego przez Państwową Komisję Wyborczą. W związku z kłopotami technicznymi, nadal nie są znane wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich. 

 

Wybory 2014 naznaczone zostały również zmianami. Na nowych zasadach odbyły się wybory do rad gmin. Wprowadzona została również obowiązkowa reguła, związana z ilością kandydatek na listach wyborczych, która nie może być mniejsza niż 35% wszystkich startujących w wyborach. 

 

Tegoroczne wybory samorządowe były jednymi z najbardziej komentowanych na portalach społecznościowych. Zaznaczyły się również nieco kontrowersyjnymi kampaniami wyborczymi. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie