Wysokie koszty utrzymania dziecka

Powiększenie rodziny często odkładane jest przez młodych ludzi ze względu na brak pewności finansowej wobec wymagań rodzicielstwa.

Wysokie koszty utrzymania dziecka
Ile kosztuje posiadanie pociechy?

Z badań wynika, że młode małżeństwa coraz częściej nie decydują się na posiadanie dziecka ze względu na obawę przed sprostaniem finansowym wymaganiom związanym z jego utrzymaniem.

O ile koszty generowane przez wychowanie małej pociechy są jeszcze stosunkowo niskie i nie obciążają w znaczącym stopniu domowego budżetu, o tyle dziecko w wieku szkolnym może kosztować już naprawdę sporo. Doradcy prawni wyliczają, że sama wyprawka szkolna dla pociechy może być wydatkiem rzędu ponad 1200 złotych. Utrzymanie starszego dziecka, zgodnie z wyliczeniami, to kwestia nawet 15-30% osiąganych przez rodziców dochodów, generująca comiesięczne wydatki rzędu 600-700 złotych miesięcznie.

Koszty związane z posiadaniem dziecka wzrastają wraz z koniecznością zapewnienia mu opieki medycznej czy ewentualnych korepetycji, osiągając apogeum w momencie, gdy dziecko rozpoczyna studia. Głównym wydatkiem jest wtedy zapewnienie studentowi lokum, szczególnie w przypadku, gdy decyduje się ono na kształcenie w innym niż miejsce zamieszkania mieście.

Specjaliści radzą, by skorzystać z takich produktów finansowych, jak lokaty, fundusze inwestycyjne czy obligacje skarbowe, pozwalające na odłożenie pewnych sum na kształcenie dziecka. Nawet 200 złotych miesięcznie zaoszczędzone przez 18 lat życia dziecka pozwoli uzyskać sumę 40 tysięcy złotych w momencie osiągnięcia przez nie pełnoletności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie