Wywłaszczenie firm propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości

Wywłaszczenie to nieodpłatne przejęcie własności spółek przez skarb państwa. Jakie firmy są zagrożone?

Wywłaszczenie firm propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości
W jakie firmy uderza propozycja rządu?
  • wywłaszczenie
  • Krajowy Rejestr Sądowy

Ministerstwo Sprawiedliwości wysunęło propozycję zainicjowania procesu wywłaszczenia firm, które, choć nie prowadzą już działalności gospodarczej, wciąż znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym

 

Martwe spółki w KRS

 

Rząd chce w ten sposób usunąć z rejestru  „martwe” spółki, redukując jednocześnie koszty zwyczajowej ich likwidacji, sięgające nawet 5 tysięcy złotych za każdy indywidualny przypadek, do 250 złotych pobieranych za skreślenie firmy z rejestru i jej wywłaszczenie. 

 

A co z aktywami?

 

Istotą sprawy jest fakt, że chociaż spółki nie są już aktywne na rynku, to ich własnością wciąż postają pewne aktywa, takie jak nieruchomości czy logotypy, które, na drodze wywłaszczenia, przejść mają nieodpłatnie w posiadanie państwa. Wywłaszczenie może też dotknąć działające firmy, które nie zarejestrowały się w KRS.

 

Rząd chce w ten sposób zmusić podmioty gospodarcze do dyscypliny i uzupełnienia wpisu w KRS do końca 2015 roku. Nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości spotkał się z krytyką ze strony Rządowego Centrum Legislacji, które uważa wywłaszczenie firm w sugerowany sposób za niezgodne z konstytucją.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie