Wyzwanie dla Polski – redukcja emisji dwutlenku węgla

Polska staje przed wyzwaniem ograniczenia emisji dwutlenku węgla, której poziom ma spaść do 2030 roku o 40% w porównaniu z rokiem 1990.

Wyzwanie dla Polski – redukcja emisji dwutlenku węgla
Energetyczne wyzwanie dla Europy
  • emisja dwutlenku węgla
  • źródła energii odnawialnej
  • europejski szczyt klimatyczny

Na zakończonym właśnie szczycie klimatycznym po raz kolejny podkreślono konieczność zredukowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 40% w stosunku do roku 1990. 

 

Poprawa efektywności energetycznej i jej modernizacja dzięki źródłom energii odnawialnej będzie szczególnie trudna dla krajów, których gospodarka opiera się na przemyśle węglowym, a więc również dla Polski. Z tego powodu celem polskiego rządu podczas szczytu było uzyskanie zgody na kontynuowanie polityki przyznawania elektrowniom nieodpłatnych certyfikatów upoważniających do emisji dwutlenku węgla, aby uchronić przed nagłym wzrostem cen. 

 

Przychody z energii wytwarzanej na bazie węgla mają jednak być w znacznej części przeznaczane na inwestycje w ekologiczne źródła energii odnawialnej. Zbilansowaną transformację źródeł energetycznych wspomóc ma rekompensata z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do którego trafiać będzie 2 procent z kwoty obrotu świadectwami emisji dwutlenku węgla. 

 

Eksperci podkreślają jednak, że zasilająca Bank Inwestycyjny kwota przeznaczona jest dla wszystkich jedenastu europejskich gospodarek opartych na przemyśle węglowym, a więc Polska może nie dostać ze wspólnego budżetu nawet centa, jeśli inne kraje okażą się bardziej potrzebować finansowego wsparcia. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie