Zabraknie gazu na Boże Narodzenie?

Czy Putin zdecyduje się odciąć dostawy gazu na Ukrainę, by zademonstrować swoją polityczną siłę?

Zabraknie gazu na Boże Narodzenie?
Putin szantażuje Ukrainę
  • dostawy gazu
  • konflikt ukraiński

Zakończone w czwartek w Mediolanie rozmowy najważniejszych przywódców państw europejskich na temat konfliktu na linii Ukraina – Rosja skupiły się przede wszystkim na kwestii sprowadzanego z Rosji gazu. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko potwierdził bowiem, że na polu energetyki nie udało się dojść do porozumienia z władzami Rosji ani osiągnąć żadnych rokujących nadzieje zapowiedzi ze strony Moskwy.

 

Mediolański szczyt sprowokował dyskusję na temat zagrożenia odcięciem dostaw gazu ze strony Rosji. Eksperci zgodnie twierdzą, że Putin jest w stanie wydać rozkaz o strategicznym pozbawieniu Ukraińców, ale również uzależnionych od rosyjskiego gazu, mieszkańców innych państw europejskich, dostaw gazu w okolicach Bożego Narodzenia, kiedy jego brak będzie dla obywateli szczególnie dotkliwy.

 

Chociaż przeważają głosy, iż ewentualne odcięcie dostaw gazu nie będzie miało charakteru długotrwałego, gdyż Rosja nie może sobie na to pozwolić ze względów gospodarczych, to coraz więcej uwagi poświęca się konieczności uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu, aby pozbawić Putina kolejnych możliwości energetycznego szantażu.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie