Zagrożona emerytura? ZUS zabraknie pieniędzy na wypłaty

Planowane zmiany w systemie emerytalnym i powrót do niższego wieku przejścia na zasłużone świadczenie może okazać się sporym finansowym problemem ZUS. Czy emerytura Polaków jest zagrożona?

Zagrożona emerytura? ZUS zabraknie pieniędzy na wypłaty
Konsekwencje obniżenia wieku emerytalnego

Najnowsze doniesienia ZUSu mogą niepokoić. Z ostatnich wyliczeń zaprezentowanych przez Zakład wynika, iż na wypłaty świadczeń emerytalnych w ciągu najbliższych pięciu lat może zabraknąć nawet 400 miliardów złotych. Skąd takie braki? Wszystko związane jest z planowanym obniżeniem wieku emerytalnego, który zapowiada rząd PIS.

Rzecznik ZUS uspokaja jednak, zapewniając, iż wypłaty emerytur nigdy nie były i nie będą zagrożone. A wszystko dzięki Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych, który pomimo obecnych zobowiązań jest w dobrej sytuacji w związku z zapowiadanym wzrostem PKB.

Uspokajają również ekonomiści i analitycy rynkowi, którzy są pewni, iż żaden z emerytów nie zostanie pozbawiony świadczeń w związku z siłą wyborczą tej grupy wiekowej. Nie oznacza to jednak zmian dla innych, na których spadnie obciążenie związane z ewentualnymi niedoborami finansowymi. 

Obecna sytuacja to kolejna konsekwencja niskiego przyrostu naturalnego w Polsce i spadającej ilości osób w wieku produkcyjnym

Obniżenie wieku emerytalnego obecnej sytuacji nie poprawi. Rząd ze swojej obietnicy nie zamierza się jednak wycofać i zapowiada działania zmierzające do rozwiązania ewentualnych trudności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie