Zagrożona płynność finansowa? A może Faktoring?

Często firmy nie stać na kredyt, a zagrożona płynność finansowa stawia przed przedsiębiorstwem wiele wyzwań. W takim wypadku ratunkiem może okazać się faktoring!

Zagrożona płynność finansowa? A może Faktoring?
Poznaj nowoczesne formy finansowania przedsiębiorstwa!

Płynność finansowa w firmie jest równie ważna jak generowanie zysków, gdyż kłopoty ze ściągalnością długów mogą opóźnić rozwój firmy czy nawet płatności dla dostawców. W takich przypadkach przedsiębiorstwo często korzysta z pomocy finansowej w postaci kredytu na bieżące wydatki. Jest to oczywiście jedna z opcji, jednak nie każdy przedsiębiorca otrzyma kredyt z banku i będzie zmuszony szukać innych rozwiązań. 

 

Zagrożona płynność finansowa? Poznaj faktoring!

 

Przy kłopotach z zatorami płatniczymi i nie płacącymi termonowo klientami z pomocą przyjdzie faktoring. Faktoring jest to forma usługi, którą powinny poznać wszystkie firmy stosujące odroczone terminy płatności. Polega on na przeniesieniu wierzytelności z faktoranta (czyli inaczej wierzyciela) na faktora, czyli instytucję ściągającą długi, którym może być bank.

 

W praktyce polega to na sprzedaży niezapłaconych faktur przez klienta. Następnie bank płaci nam wartość tych faktur oraz pobiera prowizję od tej usługi. Faktoring zabezpiecza firmę przed ryzykiem braku zapłaty ze strony klienta, a ponadto może okazać się doskonałą alternatywą dla kredytu gotówkowego i wykonuje zadanie windykacji. Faktoring zapewnia profesjonalną kontrolę należności w naszej firmie. Poza przejęciem ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, faktor staje się od razu odpowiedzialny za dane należności. 

 

Zagrożona płynność finansowa może stawiać przed przedsiębiorcą pytania o kredyt. Jednakże czasem firma nie będzie w stanie otrzymajć takiej pomocy. Faktoring  jest bardzo często łatwiejszy do uzyskania niż kredyt. Z drugiej jednak strony faktoring jest dużo droższym rozwiązaniem niż kredyt. Z tego względu wiele firm nie decyduje się na niego.

 

Istnieją dwa rodzaje faktoringu:

Faktoring pełyny charakteryzuje się jednoczesną cesją wierzytelności oraz przeniesieniem na faktora ryzyka związanego z niewypłacalnością klienta. W przypadku braku zapłaty za świadczenie ze strony wierzyciela, faktor nie ma tzw. prawa regresu woboc osoby dokonującej zbycia należności. Jest to najkorzystniejsza forma faktoringu, gdyż po zbyciu wierzytelności, przedsiębiorca nie musi sie martwić o zapłatę.

 

Faktoring niepełny polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje wierzytelności, lecz nadal pozostaje odpowiedzialny za ich ewentualny brak ściągalności. W tym przypadku, gdy klient nie będzie zdolny do zapłacenia faktur, faktorant będzie musiał oddać wartość faktur faktorowi. Z tego względu faktoring ten jest często porównywany z pozyczką.

 

Faktoring mieszany łączy w sobie cechy faktoring pełnego oraz niepełnego. W tym przypadku faktor jest obciążany ryzykiem niewypłacalności do określonej sumy, a reszta przechodzi na faktoranta. Rozłożenie ryzyka związanego z niewypłacalnością jest niewątpliwym atutem tego typu faktoringu.

 

Faktoring jest korzystną formą pozyskania nowych środków, a jego zasadą jest spieniężenie wierzytelności, w wyniku czego firma zdobywając gotówkę może uchronić się przed kłopotami finansowymi.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie