Zaplanuj swój budżet domowy!

W każdym gospodarstwie znajdziemy przynajmniej jedną osobę odpowiedzialną za finanse. Jest to niezwykle ważna funkcja, do której warto się przygotować, dlatego powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej zaplanować budżet domowy.

Zaplanuj swój budżet domowy!
Poznaj tajniki zarządzania finansami w gospodarstwie domowym!

Nie każdy z nas ma głowę do papierów, analizowania i planowania, a obecny szybki tryb życia często nie pozwala nam na odpowiednie zarządzanie finansami w naszym gospodarstwie domowym. Ponadto często pojawiają się w ciągu miesiąca niespodziewane wydatki, które mogą mieć duży wpływ na nasz budżet domowy. Dlatego powinniśmy zawsze mieć odłożone oszczędności na tak zwaną czarną godzinę.

 

Największym problemem w gospodarstwie domowym jest to, że na koniec miesiąca zastanawiamy się często, na co tak właściwie zostały wydane nasze zarobione pieniądze. Wydaje nam się, że straciliśmy kontrolę nad wydatkami. Nic nie jest jednak stracone! Musimy po prostu dobrze zaplanować budżet domowy i starać się iść według schematu w nim ustalonego.

 

Planowanie to podstawa sukcesu

 

Planowanie najlepiej rozpocząć od (1) przygotowania tabeli, np. w arkuszu kalkulacyjnym, i wypisania wszystkich przychodów, których oczekujemy w danym miesiącu. Z drugiej strony możemy wypisać (2) wszystkie stałe wydatki, które muszą być zapłacone w danym miesiącu, takie jak czynsz, przybliżone wydatki na rachunki, opłata za przedszkole naszego dziecka i inne. Następnie powinniśmy ująć (3) wszystkie większe wydatki, których spodziewamy się w danym miesiącu, czy to zakup nowej szafy czy wyjazd lub urodziny naszego dziecka. Powinniśmy zacząć wypisywać wydatki, których nie możemy ominąć.

 

A co z przyjemnościami?

 

Teraz widzimy ile nam zostanie na (4) wydatki codzienne. Z pozostałej części możemy ustalić mniej więcej ile wydajemy na jedzenie. Kwota ta rzecz jasna będzie różna w każdym miesiącu, ale jesteśmy w stanie oszacować mniej więcej, ile będziemy musieli wydać na produkty spożywcze. Każdy z nas co miesiąc wydaje pewną kwotę na przyjemności, czy to wyjście do kina, kolację ze znajomymi czy zakup nowej sukienki. Jeśli nasz budżet domowy jest w stanie poradzić sobie z takim wydatkiem, należy w nim ująć dodatkową kwotę, którą przeznaczymy na hobby czy inne przyjemności.

 

Rozpisując wszystkie wpływy i wydatki na kartce, widzimy jasno, na co wydajemy pieniądze i gdzie jesteśmy w stanie zacisnąć pasa. W jednym miesiącu najlepiej wypisać wszystkie wydatki, aby sprawdzić ich rzeczywistą kwotę. W ten sposób możemy także lepiej zarządzać oszczędnościami i planować większe zakupy

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie