Ile kosztuje zaspokojenie podstawowych potrzeb Polaków?

Czy wiesz ile pieniędzy potrzebujesz na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb? CBOS sprawdził wymagania Polaków.

Ile kosztuje zaspokojenie podstawowych potrzeb Polaków?
Finansowe wymagania i potrzeby Polaków

Przeciętny Polak potrzebuje 1177 złotych na zaspokojenie podstawowych potrzeb – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.

Na dostatnie życie jednej osobie niezbędne jest natomiast co najmniej 2595 złotych. Analizy przeprowadzone przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że Polak zarabiał w 2014 roku średnio 1340 złotych, co oznacza, że jego dochody niewiele przekraczały te konieczne do zaspokojenia jego podstawowych potrzeb.

Oczekiwania dochodowe, jak pokazuje badanie CBOS, różnią się w zależności od obecnie osiąganych przez respondentów dochodów, ich wykształcenia oraz miejsca zamieszkania. Osoby zamieszkujące duże aglomeracje miejskie oraz legitymujące się dyplomem ukończenia wyższej uczelni mają z reguły znacznie wyższe oczekiwania finansowe od osób słabiej wykształconych i niezamieszkujących największych miast.

Ich dochody pozwalające na zaspokojenie bazowych potrzeb nie mogłyby być niższe od 1765 złotych. Ta sama kwota w przekonaniu osób o niższych aktualnych dochodach wystarczyłaby już na dostatnie życie.

A wiesz ile są warte prace domowe, którym poświęcasz swój czas? GUS wycenił podstawowe obowiązki domowe Polaków

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie