Praca i kariera w Polsce: Doradca finansowy

Kochasz kontakt z ludźmi oraz pieniądze? Ta praca może być idealna dla Ciebie. Podpowiadamy, na czym polega zawód doradcy finansowego.

Praca i kariera w Polsce: Doradca finansowy
Poradnik rekrutera: przegląd zawodów

Praca w tej profesji to stosunkowo nowy trend, który jednak staje się coraz bardziej popularny. Coraz częściej spotkać można firmy, które oferują swoim klientom pełną obsługę w ramach zaciągnięci kredytów, wykupienia ubezpieczenia czy skorzystania z różnego rodzaju funduszy inwestycyjnych.
 

Praca doradcy finansowego

Doradca finansowy to osoba, która z założenia troszczy się o bezpieczeństwo finansowe klientów, czyli udziela im porad finansowych, a także przygotowuje gotowe rozwiązania. To niejako przewodnik w wyborze ofert banków i firm ubezpieczeniowych, innymi słowy finansowy doradca klienta.  Praca w tej profesji polega także na dogłębnej analizie sytuacji finansowej klienta.

Doradca ma możliwość pracy na swój rachunek, jak również może spokojnie pracować na etat w firmie doradczej czy nawet banku. Praca, w zależności od sytuacji, może odbywać się zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie w biurze.

 

Ścieżka zawodowa

Aby zostać doradcą finansowym, należy posiadać wykształcenie ekonomiczne. Preferowanymi kierunkami są Finanse oraz Rachunkowość.

Kierunki i uczelnie znajdziecie w wyszukiwarce: www.studia.net

Praca w branży to konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz aktualizowania swojej wiedzy z zakresu finansów, systemu podatkowego, który się zmienia. Idealny kandydat powinien lubić pracować na dużej liczbie danych i ciągle chłonąć nowe informacje.

To także osoby uzdolnione matematycznie, lubiące prace analityczne z różnego rodzaju dokumentacją. To jednak nie wszystko – praca doradcy finansowego to przede wszystkim kontakt z ludźmi. Jest to zatem opcja dla ludzi, którzy wierzą w komunikację i nie jest dla nich problemem rozmowa z klientem.
 
Jakie cechy powinien posiadać dobry doradca finansowy:
 
  • Łatwość nawiązywania kontaktów
  • Zdolności analityczne
  • Odporność na stres
  • Zdolności interpersonalne

Pracując w branży, liczyć można na różnego rodzaju kursy i szkolenia, które organizowane są bardzo często przez pracodawców i organizacje finansowe. Prawo i system podatkowy często się zmienia, istnieje zatem potrzeba ciągłego samokształcenia.

 

Jak kształtują się zarobki?

Doradca finansowy najczęściej rozliczany jest na zasadzie podstawy oraz prowizji. Premie te uzyskuje najczęściej od sprzedanych produktów finansowych.  Zarobki zależą oczywiście od wielkości i prestiżu firmy, a także rodzaju klientów. Średnio zarobić można 3000 – 5000 złotych miesięcznie.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie