Praca i kariera w Polsce: Elektromechanik

Praca w branży motoryzacyjnej oferuje wiele różnych możliwości. Jedną z nich jest bez wątpienia zawód elektromechanika. Kochasz samochody i lubisz majsterkować? Pomyśl o tym zawodzie.

Praca i kariera w Polsce: Elektromechanik
Poradnik rekrutera: przegląd zawodów

Czym zajmuje się elektromechanik?

Wszyscy ci, którzy uwielbiają montaż, kontrolę i naprawę części albo całych układów elektrycznych, powinni pomyśleć o wykonywaniu zawodu elektromechanika. Profesja ta występuje także pod nazwą elektryki samochodowej.

Specjalizacja w układach elektrycznych to obowiązek posiadania dużej wiedzy oraz umiejętności, a także płynność w naprawianiu urządzeń sterujących oraz zabezpieczających. Poza tym praca polega na dbaniu o funkcjonowanie sygnalizacji, a także naprawie sprzętu muzycznego czy klimatyzacji.

 

Jak zostać elektromechanikiem?

Jeżeli jest to praca, która Cię interesuje, pamiętaj o tym, że musisz posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej zawodowej lub zawodowej (samochodowe: specjalność elektromechaniczna).

Istnieje także wiele kursów zawodowych, które oferują zapoznanie się z wiedzą teoretyczną oraz praktyki. Możliwości jest wiele, najważniejsze jednak, aby praca w warsztacie była czymś, co naprawdę lubimy.

Warunkiem obowiązkowym jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, a mile widziana jest również znajomość obsługi komputera oraz urządzeń serwisowych, których coraz więcej w nowoczesnych warsztatach samochodowych.

 

Elektromechanik – własna firma krok po kroku

Najczęściej elektromechanika łączy się z mechaniką pojazdową, jest jednak uznawana za bardziej przyszłościową. Obecnie auta wyposażone są coraz częściej w złożone układy, które powinno się kontrolować, ponieważ odpowiadają za poprawne funkcjonowanie pojazdu.

Jeżeli praca we własnym zakładzie to dla Was kusząca opcja, liczcie się z koniecznością zainwestowania sporej sumy pieniędzy. W zależności od rodzaju wyposażenia oraz lokalu, trzeba nastawić się na minimum 50 tysięcy złotych początkowego budżetu. Konkurencja na rynku jest spora, jednak znalezienie odpowiedniej lokalizacji i zainwestowanie w nowoczesny sprzęt może okazać się dobrym pomysłem.

Aby otworzyć zakład elektromechaniczny, pamiętajcie o odpowiednim sprzęcie, lokalu, umiejętnościach, a także organizacji prawnej (prowadzenie działalności gospodarczej), a także odpowiednich zgodach oraz pozytywnych ocenach kontroli (Powiatowy Inspektorat Sanitarny etc).

Praca jako elektromechanik to możliwość współpracy z innymi fachowcami, a także możliwość ciągłego rozwoju, gdyż branża bardzo się rozwija.

 

Gdzie szukać pracy?

Aktualne oferty pracy znajdziecie na popularnych portalach internetowych:
 
a także biorąc udział w rekrutacji bezpośrednio w lokalnych warsztatach czy oddziałach większych firm.

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie pracy jako elektromechanik jest wcześniejszy staż w zakładzie i pokazanie pracodawcy, że warto z nas zainwestować.

Aktualne ogłoszenia znajdziecie także w lokalnych gazetach, a także w urzędach pracy.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie