Praca i kariera w Polsce: Kontroler jakości

Tajemniczo brzmiący kontroler jakości może być interesującą opcją. Na czym polega ta praca i jak się o nią starać?

Praca i kariera w Polsce: Kontroler jakości
Poradnik rekrutera: przegląd zawodów

Zawód - kontroler jakości

Lubisz monitorować proces produkcji i kontrolować, czy dana praca wykonywana jest prawidłowo? Nadzorowanie i dbanie o jakość to właśnie główne zajęcie kontrolera jakości. Praca ta polega na kontrolowaniu przebiegu całego procesu produkcji albo wybranego etapu.

Jeżeli nie lubicie przygotowywania dokumentacji i wypełniania formularzy, ta praca nie będzie trafionym wyborem. Kontroler jakości powinien bardzo rzetelnie i regularnie aktualizować dokumentację produktów oraz bazy danych firmy. Praca polega także na utrzymywaniu kontaktów z firmami transportowymi, pakowaczami, a także często nie zawsze szczęśliwymi z produktu klientami.

Osoby, które preferują pracę indywidualną, ale nie mają problemu we współpracy z innymi z pewnością odnajdą się w tej branży. Zaletą zawodu jest elastyczność i możliwość zatrudnienia w niemal każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od branży, a także w wielu instytucjach, które podnoszą jakość produktową.

 

Zarobki

Wszystko zależy od doświadczenia, rodzaju branży oraz przedsiębiorstwa. Jeżeli pracujemy w niewielkiej firmie, liczyć można na 2500 złotych, w ogromnym zakładzie produkcyjnym, szczególnie wyspecjalizowanym w jednej branży, zarobki będą o wiele wyższe i sięgać mogą 10 tysięcy złotych.
 
 

Wymogi dla kandydatów

Aby zostać kontrolerem jakości, idealna osoba powinna móc pochwalić się odpowiednim wykształceniem.

Najczęściej wymaga się studiów wyższych, najlepiej kierunkowych - dla przykłady, aby zostać kontrolerem jakości w sklepie z żywnością czy fabryce, konieczny będzie dyplom ukończenia towaroznawstwa albo technologii żywienia.

W Polsce znajdziecie także uczelnie, na których istnieje możliwość studiowania zarządzania jakością.

Od osoby, która pracuje jako kontroler, wymaga się dobrej pamięci oraz systematyczności, a także cierpliwości oraz posiadania cech kierowniczych. Jeżeli praca w stresie i umiejętność podejmowania decyzji pod presją przychodzi łatwo – ten zawód może być dobrym wyborem.
 

 
Samodoskonalenie kontrolera

Jeżeli interesuje nas praca w tym charakterze, nie zapominajmy o tym, że zawód kontrolera jakości wymaga od nas ciągłego doskonalenia. Rynek pełen jest nowości technologicznych oraz patentów, które pojawiają się każdego roku.

Poza tym istotne jest kontrolowanie rożnego rodzaju zmian w prawie oraz obowiązujących wymogów jakościowych.

Ważna jest także znajomość języków obcych, która bardzo często przydaje się przy przygotowywaniu fachowej dokumentacji i czytaniu zagranicznych tekstów o tematyce zarządzania jakością.

 

Gdzie szukać pracy?

Aktualne oferty pracy znajdziecie na popularnych portalach internetowych:
 
a także biorąc udział w rekrutacji bezpośrednio ogłaszanej przez przedsiębiorstwa produkcyjne w kraju i za granicą.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie