Praca i kariera w Polsce: Strażak

Pytając dzieci o to, kim chciałyby zostać w przyszłości, słyszymy często „strażakiem”. Na czym polega ta praca, jak aplikować i na jakie zarobki można liczyć?

Praca i kariera w Polsce: Strażak
Poradnik rekrutera: przegląd zawodów

Praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale także eliminowanie skutków różnego rodzaju wypadków drogowych, a także katastrof budowlanych. Nie można zapominać o klęskach żywiołowych, a również skutkach terroryzmu i ogólnie rozumianej pomocy zagrożonym.

Praca w straży pożarnej może wyglądać różnie w zależności od rodzaju wykonywanej służby. Strażacy pracujący na tzw. podziale, czyli tacy, którzy udają się na akcje, pracują na zmiany (praca: 24 godziny, wolne: 48 godzin). Osoby, które pracują w biurze, liczyć mogą na grafik od poniedziałku do piątku (standardowo 8 godzin dziennie).

Serwis pracy Career Cast przygotował zestawienie najbardziej i najmniej stresujących zawodów świata. Wyniki pokazały, że najbardziej stresującym zawodem jest właśnie profesja strażaka. W naszym kraju zawód ten jest również obdarzony największym zaufaniem społecznym.
 

Jak zostać strażakiem?

Istnieją warunki które należy spełnić, jeżeli marzy się o zawodzie strażaka:
 
 • Należy być pełnoletnim
 • Trzeba być obywatelem RP
 • Stosunek do wojska powinien być unormowany
 • Kandydaci powinni być bardzo odporni na stres
 • Wykształcenie średnie
 • Przejście procesu rekrutacyjnego (testy sprawnościowe, rozmowy kwalifikacyjne, badania lekarskie)
 

Praca w zawodzie, czyli jak w praktyce zostać strażakiem?

Strażakiem można zostać na wiele sposobów:
 
 1. Istnieje opcja zdobycia stopnia strażaka, czyli przejść rekrutację oraz odbyć obowiązkowy staż, który trwa trzy lata, a także liczne kursy zawodowe.
 1. Można ukończyć dwuletnią szkołę aspirantów. W naszym kraju do wyboru macie:
  • Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie - www.cspsp.pl
  • Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu - www.sapsp.edu.pl
  • Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - www.sapsp.pl
 1. Trzecią opcją jest dyplom Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Studia trwają 4 lata i kończą się otrzymaniem tytułu inżyniera, które uzupełnić można dwuletnimi studiami magisterskimi (Szkoła Główna Służby Pożarniczej – www.sgsp.edu.pl)
 

Zarobki strażaków

Praca w zawodzie strażaka to zarobki z przedziału 1447 – 1737 złotych, natomiast stanowisko oficera to już przedział od 2360 – 8100 złotych.

Zarobki zależą od rodzaju wykonywanego stanowiska oraz powierzonych obowiązków, a także typu jednostki straży pożarnej. Poza stałą podstawą, do wynagrodzenia dodać należy wiele benefitów.

Praca strażaka to także opcja wcześniejszej emerytury – przysługuje już po 15 latach służby.

 

Rekrutacja

Testy dostępne są na stronie www.strazacki.pl

Polecamy zapoznać się z informacjami na konkretnych stronach komend miejskiej straży pożarnej, gdzie znajdują się bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące rekrutacji oraz niezbędnych dokumentów (na przykład www.kmpsp.poznan.pl).

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie