Praca i kariera w Polsce: Tłumacz

Wszystkim kochającym języki obce i tym, którym nie straszna długa praca nad tekstem -  polecamy zawód tłumacza. 

Praca i kariera w Polsce: Tłumacz
Poradnik rekrutera: przegląd zawodów

Jeżeli nauka języka obcego to przyjemność, a poznawanie wyspecjalizowanej terminologii wielka frajda, radzimy przemyśleć, czy praca w roli tłumacza nie byłaby strzałem w dziesiątkę.
 

Ścieżka w karierze tłumacza

Nie ma jednej jedynej recepty na to, jak zostać tłumaczem. Czasem osoba już w szkole podstawowej czy gimnazjalnej odkrywamy fascynację obcym językiem, ale zdarza się także, że pod wpływem wyjazdu za granicę, odkrywamy w sobie pasję i praca tłumaczy kusi nas swoimi zaletami.

Standardowa droga to oczywiście studia filologiczne i specjalizacja: tłumaczenie. Poza tym skorzystać można z oferty studiów podyplomowych i zdobyć dyplom na przykład tłumacza medycznego. Jeżeli marzeniem jest praca w roli tłumacza przysięgłego, pamiętać należy o obowiązku zaliczenia egzaminu oraz zaprezentowaniu zaświadczenia o niekaralności.
 
Praca w roli tłumacza to zazwyczaj przekład różnego rodzaju dokumentów oraz tekstów specjalistycznych. Niezbędne jest opanowanie fachowego słownictwa. Praca nie należy do stresujących i można ją często wykonywać z domu. Trzeba jednak być otwartym i skoncentrowanym.

Tłumaczenie tekstów to wiele możliwości specjalizacji. Można być tłumaczem:
 
  • przysięgłym
  • Konferencyjnym
  • Sądowym
  • Wojskowym
  • Literackim
  • Ekonomiczny
  • Środowiskowym
 

Jak kształtują się zarobki tłumacza?

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności: czy pracujemy na etat czy jako freelancerzy. Średnio zarobić można od 3000 do 5000 tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście na wyższe stawki liczyć mogą ci tłumacze, którzy władają egzotycznymi językami. Ostatnio modne chiński oraz arabski, a także języki skandynawskie.

Oprócz opanowania grupy czy pary językowej do perfekcji godnej tłumacza, warto również poznać narzędzia i programy, które ułatwiają pracę przy przekładaniu tekstów. W internecie można znaleźć szkolenia, webinary czy poradniki jak korzystać z różnych aplikacji oraz pobrać ich darmowe wersje demo do ćwiczeń.
 
 

Gdzie szukać pracy?

Aktualne oferty pracy znajdziecie na popularnych portalach internetowych, np. www.pracuj.pl czy www.gazetapraca.pl. Dodatkowych projektów lub ofert współpracy można szukać również na serwisach specjalistycznych, np. www.angielskie.republika.pl czy tlumaczenia.nf.pl oraz międzynarodowym www.proz.com.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie