W jakich zawodach najtrudniej o znalezienie pracy?

W nowym roku o znalezienie pracy będzie jeszcze trudniej nie tylko sprzedawcom, ale i mechanikom, ekonomistom i ślusarzom. 

W jakich zawodach najtrudniej o znalezienie pracy?
Istnieją branże o niskim stopniu zatrunienia

Stopa bezrobocia w Polsce wynosi obecnie około 12% i choć ambitne plany Ministerstwa Pracy zakładają obniżenie jej do wartości jednocyfrowej jeszcze w tym roku, wciąż rośnie liczba zawodów, w których o zatrudnienie nie możemy być ani trochę spokojni. 

Z najnowszych badań wynika, że najtrudniejsza jest sytuacja sprzedawców, gdzie na jedno miejsce pracy przypada aż 87 chętnych. Coraz więcej prywatnych inicjatyw handlowych nie wytrzymuje konkurencji ze strony pojawiających się wszędzie tanich sieciowych dyskontów czy supermarketów. Niewygodny zmianowy tryb pracy, niskie płace i niesprzyjające warunki dodatkowo wpływają na dużą rotację wśród sprzedawców. 

W podobnej sytuacji znajdują się ślusarze i mechanicy, których umiejętności często nie odpowiadają wymaganiom pracodawców. Na wysoką skalę bezrobocia w tych grupach zawodowych wpływ ma również stosunkowo duża niechęć do zmiany miejsca zamieszkania związaną z poszukiwaniem pracy. 

Polski rynek jest też przepełniony pracownikami o kwalifikacjach ekonomicznych, stąd też o zatrudnienie coraz trudniej nie tylko technikom ekonomistom, ale również absolwentom uczelni o tym profilu.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie