Z okazji nowego roku obniżamy oprocentowanie pożyczki o 50%
RRSO 10,56%
Sprawdź koszty kredytu

Przykład reprezentatywny dla wariantu 10 000 zł na 24 miesiące: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 10,56%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty: 11 083,10 zł, oprocentowanie stałe: 4,74%, całkowity koszt kredytu: 1083,10 zł (w tym: prowizja: 554,09 zł (5,25%), odsetki: 529,01 zł), 24 równe, miesięczne raty w wysokości 461,79 zł. Kalkulacja została dokonana na 30.12.2016 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Ostateczne warunki kredytowania zależą od wiarygodności kredytowej Klienta, daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wartość oprocentowania i prowizji jest obniżona o 50% w stosunku do standardowej oferty pożyczki. Pożyczkę na dowód mogą otrzymać osoby mające relację z Bankiem oraz uzyskujące dochody m.in. z umowy o pracę, umowy-zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać Pożyczkę na dowód, niezbędne jest posiadanie adresu e-mail. Szczegóły oferty w placówkach i na www.aliorbank.pl.

Zwiń

Zdolność kredytowa Polaków

Zdolność kredytowa naszych rodaków w ostatnim czasie maleje. Dlaczego tak się dzieje i czy nastąpi zmiana tej sytuacji? Analitycy przewidują poprawę dopiero w następnym roku.

Zdolność kredytowa Polaków
Na co może sobie pozwolić przeciętny Polak?

Według danych, przeciętna rodzina w Polsce coraz rzadziej może sobie pozwolić na kredyt. W poprzednich latach tendencja była raczej rosnąca i z roku na rok wzrastała od kilkunastu do kilkudziesięciu punktów procentowych.

 

Sytuacja aktualna

 

W ciągu ostatnich tygodni zauważa się jednak spadek tych wartości. Wraz ze spadkiem stóp procentowych w ostatnim czasie, możemy zauważyć, że zdolność kredytowa naszych rodaków rosła. Jeszcze rok temu stawka 3M WIBOR wynosiła nieco ponad 5,1%, a już teraz utrzymuje się na poziomie 2,7%. Niewątpliwie wpłynęło to na zdolność do zaciągania kredytów przez ostatni rok. Jednakże w czerwcu tego roku zdolność kredytowa spadła o 2% w porównaniu do maja. W związku ze stabilizacją stóp procentowych w ostatnim czasie, zdolność kredytowa Polaków przestała rosnąć, a więc dostępność do kredytu dla przeciętnego Polaka także się unormowała, a nawet kwoty te nieznacznie spadły. 

 

Jakie perspektywy na przyszłość?

 

Analitycy przewidują, że dopiero w 2014 roku zdolność kredytowa Polaków wzrośnie. Ma się tak stać za sprawą Rekomendacji S, mającej wydłużyć okres kredytowania. Dzięki Rekomendacji, banki będą mogły do obliczeń zdolności wydłużyć okres kredytowania o 5 lat, a także samodzielnie decydować o relacji zobowiązań do dochodów. Obecnie maksymalny okres brany do obliczeń wynosi 25 lat, a od 2014 roku ma wzrosnąć do 30. Inne punkty Rekomendacji będą utrudniały otrzymanie kredytu, lecz nie wpłyną bezpośrednio na zdolność kredytową. Dotyczy to kredytu walutowego, który ma być przyznawany jedynie osobie zarabiającej w danej walucie. Ponadto z roku na rok ma zostać zwiększony procent wkładu własnego, który w 2017 roku ma wynosić 20%. 

 

Obecnie oferty kredytowe różnią się w zależności od banku nawet o 100 tysięcy złotych. Kredyt mieszkaniowy dla rodziny 4 osobowej z zarobkami około 8000 tysięcy netto będzie dostępny na 25 lat w wysokości do 400 tysięcy złotych. Oczywiście kwota ta różnic się będzie w zależoności od innych zobowiązań.

 

Dzięki Rekomendacji przewiduje się ponowny wzrost zdolności kredytowej o 5-8%. Możemy mieć także nadzieję, że banki wprowadzą nieco wcześniej postanowienia Rekomendacji i zdolność kredytowa Polaków znów zacznie rosnąć jeszcze przed końcem tego roku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie