Złoty wiek w Polsce krótszy niż w Europie

Tegoroczny raport o stanie zdrowia polskich obywateli ujawnił sporo ciekawych informacji o naszych rodakach. Jedno jest pewne, złoty wiek w Polsce trwa krócej niż w pozostałych europejskich krajach. Warto się tym przejmować?

Złoty wiek w Polsce krótszy niż w Europie
  • Polacy żyją nieco krócej niż inny Europejczycy

W drugiej połowie lutego, przedstawiony został raport o stanie zdrowia Polaków, przygotowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. W raporcie znalazły się dane dotyczące wielu aspektów zdrowia naszych rodaków, jednak najwięcej dyskusji wzbudziła średnia długość życia w Polsce, która nadal jest krótsza niż przeciętnych Europejczyków. Złoty wiek w Polsce trwa krócej o średnio 3 lata, do średniej Europejskiej Polkom brakuje 2,1 roku natomiast nasi mężczyźni żyją o prawie 5 lat mniej. I chociaż z roku na rok udaje nam się osiągnąć lepsze wyniki i wydłużać naszą średnią, prawdziwie europejski wynik najprawdopodobniej osiągniemy dopiero w latach dwudziestych lub trzydziestych XXI wieku. Jako ciekawostkę możemy dodać, iż najdłużej na świecie żyją mieszkańcy Andory, najkrócej zaś obywatele Angoli i Suazi.

 

Naukowców nadal niepokoi spora różnica przeciętnej długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami, która w Polsce wynosi przeszło 8 lat. Większość z nas może jednak być spokojna i nie martwić się zbyt szybką utratą sprawności, ponieważ wyniki badań pokazują, iż mężczyźni nie odczuwają ograniczenia ruchowego przez 81% swojego życia a kobiety w pełni sił przeżywają 77% swoich dni. W podtrzymywaniu długości życia wygrywa urbanizacja i duże miasta takie jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, zdecydowanie nadal przegrywa Łódź i podlegające miastu województwo, które pod względem wieku mieszkańców osiąga najsłabsze wyniki w Polsce. Raport uwzględnił również najczęstsze powody zgonów w naszym kraju, do których przede wszystkim należą choroby układu krążenia oraz nowotwory. 

 

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie swój złoty wiek w Polsce. Nie powinien nas jednak martwić fakt, iż inni Europejczycy żyją dłużek. Jeśli jesteśmy zadowoleni z naszych doświadczeń i potrafimy docenić każdy dzień, dodatkowych trzech lat nie będzie nam mocno brakować.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie