Zły stan polskiego systemu ochrony zdrowia

Polski system ochrony zdrowia nie należy do najlepszych, o czym Polaków przekonywać niestety nie trzeba. Jak jednak wypadamy na tle Europy?

Zły stan polskiego systemu ochrony zdrowia
Polska ochrona zdrowia zajeła ponownie niską pozycję.

Europejski Konsumencki System Zdrowia (EHCI) obejmuje swoją coroczną oceną 37 europejskich systemów ochrony zdrowia. Polska poraz drugi z kolei zajęła 31. miejsce, jednak ogólny wynik naszego kraju był niższy o 10 punktów i wyniósł 511 z możliwego 1000.

Ranking EHCI bierze pod uwagę takie elementy ochrony zdrowia jak:

  • długość oczekiwania na świadczenia medyczne,
  • przestrzeganie praw pacjenta,
  • przeżywalność pacjentów z chorobami nowotworowymi,
  • śmiertelność niemowląt,
  • świadczenia gwarantowane,
  • profilaktykę,
  • dostępność nowych leków.

Dane do rankingu pochodzą z ogólnodostępnych statystyk, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz badań niezależnych, przeprowadzanych przez firmę Health Consumer Powerhouse.

Do "niezaprzeczalnie słabych" punktów wyszczególnionych w przypadku Polski należą zbyt długi okres oczekiwania pacjentów onkologicznych, brak sprawiedliwości w służbie zdrowia, zakaz aborcji, zakażenia w szpitalach, słaba profilaktyka w leczeniu uzależnień od alkoholu i papierosów. Taki stan rzeczy nie może być tłumaczony kryzysem ekonomicznym.

Kto zwyciężył w rankingu? Pierwsze miejsce zajęła Holandia, na drugim znalazła się Szwajcaria a na trzecim Norwegia. Warto zaznaczyć, iż wyżej niż Polska uplasowały się kraje, które dołączyły do wspólnoty europejskiej później niż nasz kraj, czyli Bułgaria i Chorwacja. Polska wyprzedziła w rankingu takie kraje jak Litwa, Rumunia, Serbia czy Czarnogóra.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie