Zmiany w 2015 roku? Oto lista marcowych nowelizacji

Poznajcie zmiany, które weszły w życie 1 marca 2015. Jako obywatele mamy nowe możliwości oraz ułatwienia, z którymi warto się zapoznać.

Zmiany w 2015 roku? Oto lista marcowych nowelizacji
Co nowego czeka Polaków od marca 2015 roku?

Marzec 2015 roku przyniósł Polakom kilka istotnych zmian, związanych z naszymi dokumentami osobistymi oraz działalnością urzędów stanu cywilnego.

Od 1 marca możemy:

 

1.Zawrzeć ślub cywilny poza obiektem urzędu. 

Postawionym wymaganiem jest wybór miejsca, które nie zakłóci powagi sytuacji oraz nie narazi gości na niebezpieczeństwo. Para młoda zobowiązana jest do złożenia odpowiedniego wniosku oraz uzyskania zgody urzędnika, który oceni wybraną lokalizację zgodnie z wymaganiami. Koszt wzięcia ślubu poza urzędem stanu cywilnego wynosi 1000 złotych. 

Zmiana dotychczasowych zasad to wyjście na przeciw potrzebom i prośbą społeczeństwa. Według przeprowadzonych badań, około 30% par wyraża chęć wzięcia ślubu w wybranym przez siebie miejscu. Do najczęściej wymienianych należą plaża, ogród lub nadmorska lokalizacja.

2. Korzystać z Systemu Rejestrów Państwowych SRP.

SRP to ogólnopolski system, który ma na celu usprawnienie pracy urzędów oraz ułatwić załatwianie wielu spraw obywatelom. System to połączenie kluczowych polskich rejestrów, takich jak PESEL, numer dowodu osobistego oraz akty stanu cywilnego, w jeden. Taka integracja umożliwi dostęp do bazy danych każdemu urzędnikowi, bez względu na oddział, w którym się znajduje. 

Co to oznacza dla obywatela? Możliwość uzyskania potrzebnego aktu, np. urodzenia czy zgonu, lub złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy, bez względu na miejsce zameldowania.

3. Uzyskać nowy dowód osobisty.

Wniosek o nowy dowód osobisty możemy składać od dziś w dowolnym urzędzie gminy (tak jak wspomnieliśmy wcześniej). Zmieniony dokument będzie posiadał mniej elementów niż dotychczasowy, jednak zachowa dotychczasowy format.

Odnowione dowody osobiste:

  • nie będą zawierały adresu zameldowania, wzoru podpisu czy informacji o wzroście i kolorze oczu,
  • będą zawierały nowe fotografie, które posiadamy już w paszportach - zdjęcie pojawi się dwukrotnie na dokumencie, co utrudni jego sfałszowanie,
  • posiadają więcej dodatkowych zabezpieczeń, takich jak tłoczenia czy specjalne farby.

Pamiętajmy, posiadanego dowodu osobistego nie musimy wymieniać na nowy. Aktualny dokument zachowuje swoją ważność do terminu na nim określonego.

4. Nadać dziecku zagraniczne imię.

Nie musimy już wybierać jedynie spośród dobrze nam znanych staropolskich imion. Nowonarodzone dzieci mogą otrzymywać imiona obcego pochodzenia. Nadal nie możemy stosować zdrobnień, uwłoczeń czy słów ośmieszających. Każda propozycja, wychodząca również od polskich rodziców, będzie przeanalizowana przez urzędnika i dopiero wtedy zaakceptowana. 

Wprowadzone wczoraj zmiany mają na celu ułatwienie obywatelom załatwiania wielu formalności oraz zyskanie nowych możliwości, związanych z życiem osobistym. 
 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie