ZUS czy OFE - Oto jest pytanie!

Kolejna szansa na wybór sposobu odkładania na przyszłą emeryturę nadeszła. Do końca lipca możesz podjąć decyzję: OFE czy ZUS i tym samym zacząć oszczędzać na przyszłość po swojemu.

ZUS czy OFE - Oto jest pytanie!
Czas podjąć decyzję przedemerytalną

Od 1 kwietnia 2016 roku wszyscy ubezpieczeni mają możliwość zdecydować, dokąd trafiać będą ich składki ubezpieczeniowe. W ciągu czterech miesięcy wybrać możemy pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz otwartymi funduszami emerytalnymi.

Szansa na dokonanie właściwego wyboru pojawia się raz na cztery lata – zmiany decyzji dokonać będziemy mogli bowiem dopiero w 2020 roku.
 

OFE czy ZUS?

Słowem wyjaśnienia:
 
  • Składka na ubezpieczenie społeczne wynosi ok. 20% i jest pobierana z naszego wynagrodzenia.
  • 12,22% trafia bezpośrednio do ZUS, pozostała część może zostać jednak rozłożona na części.
  • Wybierając ZUS, całkowita kwota trafi na nasze indywidualne subkonto w Zakładzie.
  • Decydując się na OFE, do ZUSu przekazywane będzie 4,38% a do Funduszu pozostała część, czyli 2,92%.

Przez cztery miesiące, począwszy od kwietnia bieżącego roku, będziemy mogli określić, czy wspomniane niecałe 3% składki chcemy przekazywać w całości na rzecz ZUS, gdzie pieniądze podlegać będą waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem przeciętnego wzrostu nominalnego PKB, czy też przekażemy je otwartym funduszom emerytalnym inwestującym na rynkach kapitałowych.

Możliwość zadecydowania o przeznaczeniu składek emerytalnych pojawia się po raz drugi od czasów reformy OFE przeprowadzonej w 2013 roku. Ci z nas, którzy zadowoleni są z poprzednio podjętej decyzji, nie muszą składać nowych oświadczeń. Osoby, które chcą jednak dokonać zmiany, mogą poinformować ZUS osobiście, listownie lub przez internet. 

Termin: 1 kwietnia - 31 lipca 2016

⇒ Powiązane: 
Co wybrać: IKE czy IKZE?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie