Zwolnienie lekarskie a ZUS, nowa fala kontroli nadchodzi

Wiele z nas wybiera zwolnienie lekarskie w ostateczności, kiedy choroba nie pozwala nam na wykonywanie swoich obowiązków w pracy. Jednak spora część osób posiada inne powody do pozostania w domu, które ze zdrowiem mają niewiele wspólnego. Zwolnienie lekarskie a ZUS i jego obowiązki mogą dać się we znaki oszustom.

Zwolnienie lekarskie a ZUS, nowa fala kontroli nadchodzi
W roku 2014 cały system ulegnie zmianie

Choroba nie wybiera i czasami, mimo najszczerszych chęci, musimy wybrać się do lekarza, który nakaże nam zostać w domu, dla dobra nie tylko naszego zdrowia, ale również w trosce o naszych współpracowników. Każda osoba, która otrzymuje zwolnienie lekarskie i zostaje zwolniona z obowiązku pracy na pewien okres, musi jednak liczyć się z możliwością konieczności stawienia się na kontrolę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który od wielu lat stara się ukrócić proces wydawania niepotrzebnych, czyli fałszywych zwolnień pracownikom. Jak zatem wygląda sytuacja relacji zwolnienie lekarskie a ZUS?

Liczba rocznie wystawionych zwolnień przez lekarzy sięga aktualnie ponad 8 milionów, biorąc pod uwagę tylko rok 2012. Trzy lata temu było ich więcej o ponad milion.

ZUS systematycznie zwiększa liczbę przeprowadzanych kontroli, które mają na celu wyłapanie osób niepotrzebnie przebywających poza miejscem pracy, często w celu zachowania stanowiska, ponieważ pozbawienie zatrudnienia osoby na zwolnieniu lekarskim jest nielegalne. Kontroli oczywiście nie muszą obawiać się osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie obowiązków.

Wezwania na kontrolę nie można lekceważyć, szczególnie jeśli z pewnych powodów nie dotarło do nas na czas, co niestety zdarza się dość często. Jeśli osoba na zwolnieniu nie stawi się w Zakładzie, będzie miała poważne problemy, dlatego każdą nieobecność, wynikającą z naszej lub nie winy, należy skrupulatnie wytłumaczyć. Nie zapomnijmy, że kontrola może zostać również przeprowadzona w domu pracownika przebywającego na zwolnieniu. Na każdej kontroli należy przedstawić wyniki badań, przepisane leki oraz powody wydania zwolnienia. Kontrolę może przeprowadzić również nasz pracodawca, szczególnie jeśli nasze zwolnienie jest krótsze niż 33 dni, ponieważ w takich przypadkach to nasi szefowie opłacają wszelkie koszty. 

W przyszłym roku cały system ma ulec gruntownym zmianom. ZUS planuje wprowadzenie nowego narzędzia kontroli każdego wystawianego zwolnienia, do którego dostęp będą mieli lekarze. Ograniczy to wypełnianie dokumentów ręcznie i zautomatyzuje proces, jednocześnie umożliwiając większą kontrolę. Sytuacje, w których nasze zwolnienie lekarskie a ZUS nie idą w parze, zostaną w przeszłości.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie